czwartek, luty 29, 2024
Home > zdrowie > Botox
zdrowie

Botox

Botox, zwany również toksyną botulinową, to niezwykle popularna w nowoczesnej kosmetyce substancja, używana głównie w celu redukcji zmarszczek mimicznych. Różnego rodzaju zabiegi z użyciem botoksu cieszą się niezmienną popularnością i zainteresowaniem pacjentów już od przeszło 20 lat! Na fakt ten bez wątpienia wpływa to, że botoks jest nie tylko skuteczną, ale również niezwykle szybką i bezpieczną metodą efektywnej poprawy wyglądu. Sama skuteczność działania botoxu opiera się na efekcie blokowania uwalniania acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowo-mięśniowych. W ten prosty sposób możliwe jest uzyskanie – choć tylko częściowego – rozluźnienia konkretnych, poddawanych zabiegowi mięśni.


Zabieg przy użyciu botoksu jest w zasadzie kompletnie bezbolesny, a zatem nie wymaga on znieczulenia. Toksyna botulinowana wstrzykiwana jest w wyznaczone uprzednio miejsce przy pomocy jednorazowej strzykawki, wyposażonej w cieniutką igłę. Wstrzykiwanie substancji trwać może od 15 do 30 minut. Po dokonaniu aplikacji botoxu, pacjent – przez czas około 4 godzin – nie powinien schylać głowy jak i masować miejsc, w które wkłuwana była igiełka strzykawki. Ponadto tuż po zaaplikowaniu botoxu na skórze pacjenta pojawić mogą się drobne zaczerwienienia, które jednak bardzo szybko znikają, nie pozostawiając po sobie absolutnie żadnych śladów. Rezultaty tak przeprowadzonego zabiegu widoczne są na skórze po 3 do maksymalnie 10 dni od wstrzyknięcia botoksu.


Efekt zabiegu z użyciem botoksu jest w 100% odwracalny. Oznacza to, że w czasie od 3 do 6 miesięcy poddana działaniu botoksu skóra powróci do swojego pierwotnego stanu sprzed zaaplikowania toksyny botulinowej. W celu podtrzymania efektu niezbędne jest zatem ponowne przeprowadzenie zabiegu. Odwracalność procesu nie powinna być jednak postrzegana, jako wada działania botoxu, gdyż w praktyce oznacza to, że jakiekolwiek działania niepożądane związane z użyciem toksyny botulinowej ustąpią samoistnie i nie potrzebna będzie jakakolwiek dodatkowa ingerencja.


Zabieg odmładzający przeprowadzany za pomocą toksyny otulinowej zalecany jest w przypadku osób z przedziału wiekowego 25 – 65 lat. Wskazaniem jest zwłaszcza usuwanie zmarszczek mimicznych, a więc zmarszczek powstałych pomiędzy brwiami, przechodzących w poprzek czoła, usytuowanych wokół oczu, w okolicach powieki dolnej, zmarszczek nagromadzonych wokół ust jak i tych powstałych na brodzie oraz szyi.


Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są występujące zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwość na składniki zawarte w substancji aktywnej, infekcje skórne, okres ciąży oraz laktacji jak również przyjmowanie leków: antybiotyków (gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna, linkomycyna, tetracyklina oraz polimyksyna) oraz aminochinoliny (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylaminy, cyklosporyny. Do względnych zaliczane są natomiast schorzenia przebiegające z zaburzeniami krzepnięcia, przyjmowanie antykoagulantów jak i sam lęk pacjenta przed wstrzyknięciem preparatu.