Chociaż pozornie rodzaje odszkodowań w Wielkiej Brytanii są podobne do tych, jakie mamy w Polsce, niemniej jednak niektóre z nich wyglądają nieco inaczej. W przykładach podawanych przez nas pojawia się odszkodowanie dla pasażera, który był uczestnikiem zdarzenia, ale nie ucierpiał zupełnie w jego wyniku. Co więcej, pasażer może być w samochodzie sprawcy wypadku i odszkodowanie mu się należy. Takich dość istotnych różnic w prawie do odszkodowania jest jeszcze co najmniej kilka.
Oczywiście, najczęściej obywatele występują o odszkodowanie z powodu kolizji/wypadków drogowych. Odszkodowanie tego typu obejmuje wiele elementów:
- uszkodzenie auta
- utratę zarobków z powodu niezdolności do pracy
- koszty leczenia i rehabilitacji
- straty psychiczne
- koszty zniszczonych ubrań i innych przedmiotów
Wypadki drogowe dotyczą nie tylko samochodów, ale również pieszych, motocyklistów i rowerzystów.
Odszkodowanie za błędy lekarskie, to kolejna ważna grupa zdarzeń, które uprawniają do otrzymania odszkodowania. Błędy lekarskie to: - złe rozpoznanie
- złe/niewłaściwe leczenie
- błędy w leczeniu
- błędy techniczne w leczeniu
- straty, jakie poniósł chory w wypadku złego leczenia (utrata pracy, brak awansu)
O ofiary pobić i napadów dba z kolei organizacja rządowa CICA (Criminal Injuries Compensation Authority). Ktoś, kto doznał urazu fizycznego może domagać się odszkodowania i otrzyma je, nawet, gdy sprawca ataku nie zostanie zidentyfikowany, czy zatrzymany. Dodatkowo odszkodowaniu podlegają: - koszty leczenia
- równowartość zniszczonego mienia
- zwrot utraconych zarobków
Wypadki w miejscach publicznych to także częste przyczyny wypłacania odszkodowań. Jeśli ktoś ulegnie wypadkowi nie z własnej winy w miejscu publicznym, to może otrzymać odszkodowanie z tego powodu. Warto zrobić zdjęcie miejsca zdarzenia, a także skompletować świadków. Należy też zgłosić się do lekarza rodzinnego – gdy jesteśmy poza swoim miastem trzeba zadzwonić po pomoc. Odszkodowanie należy się w tym wypadku również za: - koszty leczenia
- równowartość zniszczonego mienia
- zwrot utraconych zarobków
Na zakończenie trzeba wspomnieć o wypadkach w pracy, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Jeśli wina leży po stronie pracodawcy musi on zapłacić odszkodowanie. Pracodawca ma obowiązek spisać protokół powypadkowy oraz powiadomić o zajściu HSE Incident Contact Centre. Odszkodowanie za wypadek przy pracy należy się w wówczas, gdy spowodowany został z winy pracodawcy lub innego pracownika. W skład odszkodowania mogą wejść: - koszty leczenia
- równowartość zniszczonego mienia
- zwrot utraconych zarobków.
Zawsze warto skorzystać z porady specjalistów i prawników, gdyż osoby płacące odszkodowanie zawsze będą dążyć do tego, by było ono jak najniższe.
- …stawkach odszkodowań
Stawki odszkodowań w Wielkiej Brytanii są konkretnie określone przez prawo toteż w razie wypadku nie warto przyjmować niższego zadośćuczynienia od sprawcy.
W Anglii została stworzona lista będąca swego rodzaju taryfikatorem odszkodowań za konkretne urazy – „widełki” w tym wypadku pomagają przyznać właściwe odszkodowanie w zależności od rozległości urazu i jego skutków, szczególnie tych odległych.
Tabela urazów i odszkodowań:
Uraz Szyi Ł850 – Ł95,000
Uraz Pleców Ł5,000 – Ł108,000
Przecięcia, Stłuczenia i blizny Ł1,000 – Ł4,750
Uraz Barku Ł2,750 – Ł30,750
Uraz Ramienia Ł4,000 – Ł191,500
Uraz Nadgarstka Ł2,250 – Ł38,250
Uraz Ręki Ł1,400 – Ł129,000
Uraz Nogi Ł180,000
Uraz Kolana Ł3,750 – Ł61,500
Uraz Kostki Ł1,000 – Ł44,500
Uraz Stopy Ł4,250 – Ł128,500
Uraz Palca Nogi Ł3,500 – Ł36,000
Uraz Twarzy Ł1,000 – Ł23,500
Blizny Twarzy Ł2,200 – Ł62,000
Uraz Zęba Ł7,250
Uraz Wewnętrzny Ł134,000
Uraz Psychiczny Ł1000 – Ł74,000
Poparzenia mniejszego stopnia Ł1,000 – Ł4,250
Głuchota / Ślepota Ł4,750 – Ł255,000
Uraz Obejmujący Paraliż Ł65,500 – Ł257,750
Uraz Głowy Ł1,300 – Ł257,750
Nie należy zatem rezygnować, przynajmniej z minimalnej stawki odszkodowania, do jakiego są przyzwyczajeni brytyjscy prawnicy. Nie dajmy się przekupić sprawcom wypadków, bowiem niska rekompensata nie pokryje kosztów leczenia, rehabilitacji, czy utraty pracy będącej następstwem trwałej lub przejściowej niezdolności do pracy.
Wymagane dokumenty
Każdy typ wypadku wymaga udokumentowania. Trzeba dodać, że w Wielkiej Brytanii procedura uzyskania odszkodowania ma zazwyczaj inny przebieg niż w Polsce – większość spraw o odszkodowanie odbywa się, czyli zamyka na etapie przedsądowym, a sprawy sądowe zdarzają się wówczas, gdy nie można jasno określić sprawcy wypadku, a w zasadzie jego odpowiedzialności za wypadek.
Zawsze w sytuacji zdarzenia, które może być powodem do odszkodowania warto zadbać o spisanie danych sprawcy. Wypadki przy pracy muszą być opisane w specjalnym protokole powypadkowym – musi się to znaleźć w Accident Report Book. Następnie należy zgłosić ten fakt, jeśli poszkodowany był z powodu wypadku co najmniej 3 dni nieobecny w pracy, do Health & Safety Executive (odpowiednika naszego urzędu BHP). Wypadki, w których doszło do rozległych obrażeń pracownika muszą być zgłaszane do Incident Contact Centre.
Wypadek samochodowy trzeba zgłosić na policję, zaś odniesione obrażenia powinny zostać opisane przez lekarza – koniecznie trzeba wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza rodzinnego. Zaświadczenie od lekarza potrzebne jest wówczas, gdy poszkodowany w wypadku nie trafia do szpitala. Ważne jest też, żeby oprócz informacji o sprawcy wypadku i jego samochodzie zapytać o jego ubezpieczyciela. Często brak stosownych zaświadczeń potwierdzających zaistniałe fakty przekreśla szansę na uzyskanie odszkodowania.
Jeśli doszło do wypadku w miejscu publicznym warto zrobić zdjęcie tego miejsca i dokładnie określić jego lokalizację – pomocni są tu świadkowie. Czasami, gdy uraz jest poważny potrzebna bywa pomoc lekarska lub wezwanie pogotowia – wówczas ich zapis przebiegu wypadku jest też dowodem w sprawie o odszkodowanie..
Jak długo potrwa proces roszczeniowy?
Odszkodowania powypadkowe są wypłacane w terminie od miesiąca do nawet 2-3 lat. Wiele jest czynników, które mogą ten proces opóźnić. W wypadkach przy pracy pracodawca ma aż 3 miesiące na ustosunkowanie się do roszczenia.
Często bywa również tak, że dopiero po leczeniu urazu można stwierdzić, czy nastąpił stały uszczerbek na zdrowiu oraz jaka potrzebna jest rehabilitacja. Niekiedy dopiero powrót do zdrowia pozwala na to, by osoba poszkodowana mogła w pełni ocenić straty, wycenić je w przeliczeniu na pieniądze. Bywa i tak, że osoba/y, która ma wypłacić odszkodowanie (najczęściej z własnej polisy) nie zgadza się z roszczeniem i wówczas sprawę rozstrzygnąć musi sąd – należy jednak podkreślić, ze sądy w Wielkiej Brytanii działają o wiele szybciej niż u nas.
Oczywiście dość często wszystko przebiega bez większych problemów i odszkodowanie jest wypłacane w ciągu miesiąca. Zazwyczaj dzieje się tak przy niewielkich stłuczkach i innych drobnych zdarzeniach.
Korzystając z pomocy najlepszych prawników, a taką pomoc właśnie Tobie oferujemy, masz szansę na szybsze załatwienie wypłaty odszkodowania, ponieważ prawnik z doświadczeniem przeprowadzi szybkie negocjacje.
Podsumowując, nie ma więc mowy o jednym i właściwym standardzie, gdy chodzi o termin wypłaty odszkodowania. W dwóch analogicznych sprawach wypłata odszkodowania może odbywać się z różnicą kilku, czy kilkunastu miesięcy – oprócz faktów działa tu bowiem jeszcze czynnik ludzki.